Logo
KLOPNÝ OBVOD pro modelovou železnici

Toto povídání jsem sepsal proto, že se elektronikou na kolejišti moc modelářů nezabývá a užitečné nápady chybí.

Pokusme se podivat na elektroniku na kolejišti z pohledu člověka, který si rád nějaké to elektronické zařízení sám rád vyrobí. Továrních výrobků je hodně, ale ne vždy musí vyhovovat.

Zde najdete jednoduchý návod jak nahradit páčkový vypínač obvodem, který je možnost připojit na výstup z digitálního rozhraní, nebo který je ovládán povely z kolejiště, podle průjezdů vlaků. A zde najdete jeden z  návodů  jak tento problém vyřešit.

Jednoduchý klopný obvod

A teď zbývalo vyřešit spínání mechanismu (nejednoduší je použítí páčkového vypínače), bylo potřeba vytvořit obvod, který si po zmáčknutí tlačítka bude pamatovat svůj stav do doby než dostane další impul z druhého tlačítka (resetovací impuls, aby se vratil do výhozího stavu).

 

Po několika pokusech jsem sestavil jednoduchý obvod, který musel zajistit spolehlivé spínání mechanismu vyhybek a signalizaci směru jízdy a možnosti případné digitalizace kolejiště.

 

Obvod pro ovládání je v podstatě jednoduchý klopný obvod se signalizaci stavu a výstupem v tomto případě použitím relé, pro přívedení 12V (16V) na elektroniku mechanismu u vyhybek. Klopný obvod lze ovládát tlačítky a nebo impulsy z dekodéru, který bude převádět informace z PC. Tím je zajištěná případná digitalizace provozu.

Obvod má  zapojené LED diody,které signalizují stav nebo plohu ovládanéhozařízení (např.na ovládacím panelu zobrazoje stav vlakové cesty)

klopny obvod

Desku tištěného spoje jsem navrhl tak, aby šla vyškrabat, nechtěl jsem se zabývat leptáním.
Deska má výstup navržený tak, aby se mohlo do patice dát relé s jedním i dvěma spínácímí kontrakty.
Jeden spínací kontak je pro vyhybky , dva přepínací kontakty jsou pro změnu směru jízdy.

tisteny spoj

deska

Ovládací panel, který jsem si navrhnul, má minimum tlačítek, jedním tlačítkem lze přestavět například 4 vyhybky (i více podle složitosti záhlaví)  a dalším se vracím do výchozího nastavení. A to vše díky diodové logice. Diody přivedou napájení od spínacího tlačítka, až k příslušným deskám s klopným obvodem, který může spínat jednu nebo dvě spárované vyhybky.


deska
Tento samý způsob ovládání jsem použil i pro ovládání směru jízdy, ale teké pro autoblok, aby se vlakové soupravy na kolejišti nedohonily.

 

Logo
Ivana Karlíčková
Po.- St.: po telef.dohodě Čt. - Pá. 13 - 18 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz