- Úvod
- Modelářské centrum
- návody pro modelovou železnici
- Elektronika - paměťový drát
Toto povídání jsem sepsal proto, že se elektronikou na kolejišti moc modelářů nezabývá a užitečné nápady chybí.
Pokusme se podivat na elektroniku na kolejišti z pohledu člověka, který si rád nějaké to elektronické zařízení sám rád vyrobí. Továrních výrobků je hodně, ale ne vždy musí vyhovovat.
Přestavníky elektromagnetické se pro použití pod kolejiště musí upravit pomocí spřáhel, motorické přestavníky se dají použít bez úprav.
Digitální dekodery jsou zase dobře přizpůsobeny pro elektromagnetické přestavníky, ale pro motorové přestavníky zase velký výběr není a jsou o něco dražší. Jak spojit jednoduché ovládání s možností další digitalizace kolejiště a jednoduchého mechanismu přestavování vyhybek.
Přestavníky vyhybek z paměťových drátků
Nejdříve jsem začal hledat řešení jak vyřešit přestavníky vyhybek. Zaujal mě mechanismus pomocí paměťových drátků, s kamarádem Pavlem jsme o tom diskutovali, až objednal jednu sadu a zkusil postavit mechanismus na zkoušku. Mechanismus pracoval bez problémů.
Výhoda paměťových drátků je v realistickém pohybu, jednoduchém a mnohostranné použití, žádná spálená relé, žádné zadrhování a žádné složité systémy táhel pro zabudování pod koleje.
Pavel vyřešil i to, aby se elektronika s paměťovým drátkem mohla používát pro pravou i levou vyhybku. Vyhybka má možnost celý mechanismus přešroubovat na druhou půlku desky a ramínko se bude pohybovat na druhou stranu.
Napájení je 12V, aby se třívoltové napájení nesnižovalo délkou vodiče z ovládacího pultu. Napájení 3V (proud 217mA) je doporučené pro paměťový drátek. Po přidání usměrnovací diody je mechanismus připraven i pro napájení 16V střídavých. Pro stabilizaci napětí zde byl použit obvod LM317, místo potenciometru v zapojení obvodu je použit rezistor, protože není potřeba regulovat napětí.
Své zkušenosti s drátkem shrnul do seznamu pro a proti:
+ Velmi nízká cena jednoho přestavníku
+ Snadná stavba, všechny komponenty jsou lehce dostupné
+ Bezhlučný provoz
+ Bez problémů lze přizpůsobit specifické aplikaci či prostorovým podmínkám
+ Konstrukce je i při své jednoduchosti velmi spolehlivá a má realistický pohyb
+ Drátek je díky titanovému podílu poměrně dost odolný a celá konstrukce je lehce opravitelná
+ Přestavník s drátkem je možno montovat podpovrchově, lze i použít pro povrchovou montáž, kde je těžko postřehnutelný
- Za jistých okolností nutný stálý odběr proudu (0,2 A) - dá se obejít vhodným naplánováním záhlaví nádraží
Vyhybku s přestavníkem z paměťového drátku je možnost ovládat páčkovým vypínačem, což je nejednoduší a nejlevnější způsob.
Uvažujete-li však o další možné digitalizaci je vhodnější pro ovládání použít jednoduchý klopný obvod, kde se tlačítka můžou nahradit výstupem z digitálního dekodéru. Jak funguje klopný obvod najdete v dalším článku.
Doporučené zapojiní stabilazičního obvodu LM317
kondenzátory nejsou potřeba, a potenciometr je lepší nahradit rezistorem odpovídající hodnoty,aby na výstupu bylo napětí 3V.