Logo
Regulace rychlosti modelové železnice

Toto povídání jsem sepsal proto, že se elektronikou na kolejišti moc modelářů nezabývá a užitečné nápady chybí.

Pokusme se podivat na elektroniku na kolejišti z pohledu člověka, který si rád nějaké to elektronické zařízení sám rád vyrobí. Továrních výrobků je hodně, ale ne vždy musí vyhovovat.

Máte- li na kolejišti několik nezávyslích okruhů je potřeba vyřešit jednoduše a bezpečně napájení, aby bylo možnost mezi jednotlivými okruhy přejíždět. A každý okruch nezávisle regulovat a měnit směr jízdy. A zde najdete jeden z  návodů  jak tento problém vyřešit.

 

Regulace rychlosti a ovládání směru jízdy

Na zdroj jsem použil  transformátor 230/12V 5A a zabudoval do přístrojové krabice. Desku pro regulaci jsem také vyškrabal. Na každý okruh mám samastotnou regulaci odlišenou barevně. Regulace rychlostí je pomocí regulátoru LM317. Zapojení je jednoduché, jak je vidět na obrázku.

LM 317regulator napeti

Obvod LM317 je proti zkratu jištěn vlastní ochranou , ale pro jistotu jsem použil jako ochranu žárovku, není to sice nejmodernější řešení, alé já tento systém používám od roku 1979 a zatím mě nezklamal.
Do zdroje jsem zabudoval měřící displej napětí, abych si pomocí spínacích tlačítek mohl ověřit, zda jsou napětí v různých okruzích podobná.
Tato funkce je dobrá, když přejíždíte z jednoho okruhu do druhého.

zdroj

zdroj

Pro ovládání směru jízdy lze použít páčkový přepínač , ale já jsem použil jednoduchý klopný obvod , který jsem použil i pro ovládání přestavníků (popis je v kapitole jednoduchý KO). Signalizace polarity je na ovládacím panelu světelnými diodami vedle tlačítek pro změnu jízdy vlaků. Všechna tlačítka 5 okruhů jsou vedle sebe, aby bylo patrné, jestli je stejný směr jízdy při přejíždění z okruhu na jinný okruh.

ovladaci pult + zdrojovladaci pult

 

 

Logo
Ivana Karlíčková
Po.- St.: po telef.dohodě Čt. - Pá. 13 - 18 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz