Logo
Z čeho postavit krajinu pro modelovou železnici ?

Mezi modeláři je mnoho rad jak vytořit krajinu. Mezi všemi radami je potřeba zvážit svoji zručnost a tam kde si myslíte, že vlastními silami nevzládnete detail dovést k dokonalosti, je vhodné použít tovární polotovary. Výrobců těchto polotovarů je několik, nejznámější jsou NOCH, BUSCH, JORDAN,  AUHAGEN, FALLER  a další.

TERRA-FORM


V současné době je stále více používán systém TERRA-FORM od firmy NOCH pro stavbu krajiny. Můžete si koupit sady s určitými motivy krajiny a nebo samostatné komponenty pro vytvoření vlastní krajiny.

 

terra-form

Stavba pomocí toho systému je velmi jednoduchá a konstrukce kolejiště je velmi lehká. Základem systému TERRA-FORM jsou plastové tyčinky, které se spojují plastovými kříži, nebo tavným plastemterra-form.

terra-form

Na tuto konstrukci se položí speciální papír, kterým se vytvaruje na konstrukci krajina. Papír se lepí disperzním lepidlem a nebo tavným plastem.

terra-form

Na tento papír se pomocí speciální hmoty vytvoří skály a podklad pro silnici. Lze použít již hotové skály,  tunelové portály, a nebo opěrné zdivo vymodelované z vypěněného plastu, který se dá teplem tvarovat.

terra-form

Na tento základ se nalepí posyp,travnatý koberec nebo statická tráva , osází se stromy a keři, a koleje se zaštěrkují.
Tento výrobek díky své jednoduchosti a variabilitě umožňuje dokonalý výsledek.

KRAJINA  Z  POLYSTYRENU


Krajina se dá vytvořit i z dalších materiálů, jako je polystyrén nebo montážní pěna. Z polystyrenové kostky se vyřeže základ krajiny, Nejlépe vytvarujeme krajinu pomocí transformátorové pájky s dlouhou smyčkou. Potom pomocí smirkového plátna začistíme ostré hrany a zlomy.

 

malé kolejiště

Na tento podklad je vhodné nanést lepidlo a položit čtverce toaletnho papíru. Někteří modeláři doporučují noviny, ale na noviny se musí nanést silná vrsta latexové barvy, aby neprosvítala tiskařská čerň. Na vrstvu toaletního papíru se dá malovat podklad temperovými barvami.

malé kolejiště

Do tohoto základu se vymodelují skály, postaví se tunelové portály s opěrnými zdmi. Pak se vyštěrkují položené koleje, vytvoří se silnice a nalepí posyp nebo statická tráva , osází se stromy a keře.

malé kolejště

velké kolejiště


Pro zaretušování všech přechodů, děr a jinných drobností se mi osvědčila kaše z lepidla a toletního papíru, která se osvědčila i modelářům z mého okolí.

SKELET


Pro ty z Vás, kterým se tyto postupy zdají složité a pracné, existuje další možnost a tu nabízí firma NOCH. Jedná se o skelet, který je nabarvený s nanesenou statickou trávou a hotovými vodními plochami. Skeletů se vyrábí několik typů, aby si každý vybral svoji variantu krajiny.

 

skelet

Na skelet se položí kolejivo, které se zaštěrkuje, zapojí se elektroinstalace. Vysází se stromky a keře, a slepí se stavby. Výhodou tohoto polotovaru je, že se dá kolejišě postavit za víkend.  Skelet s hliníkovým rámem dává velmi lehkou konstrukci s možností rozšířít o další moduly.

skelet

 

Hodně štěstí a radosti při stavbě kolejiště.

Logo
Ivana Karlíčková
Po.- St.: po telef.dohodě Čt. - Pá. 13 - 18 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz