Logo
Jak vytvořit vodu na modelovém kolejišti ?

Zde se budeme zabývat tématem, jak vytrvořit vodu na modelovém kolejišti. Mnoho modelářů se vodě raději vyhne, ale potůček nebo rybník dá krajině zvláštní ráz. Dřívě bylo na kolejištích vidět voda namalovaná modrou temperou, ale v současné době lze vodu udělat velmi realisticky a nebo udělat koryto tak, že tam teče skutečná voda.

FOLIE s motivem vodní hladiny


Velmi jednoduchým, ale hezkým způsobem, lze vodní hladinu vytvořit pomocí folií s vytvarovanými vlnkami. Typ folie si můžete koupit v různých provedeních a odstínech, které se liší různými výrobci, jako je NOCH, BUSCH, AUHAGEN a jiní.

 

voda folie NOCH

Folie se vystřihne ve tvaru rybníka , či koryta potoka. Folie se přilepí na rovnou podložku, aby se nevytvořily zlomy a záhyby.Vodní plochu potom začístíte travním kobercem, posypem nebo statickou trávou. Pomocí filie jdou dělat i velké plochy.

busch voda


Novinkou jsou přímo koberce s vodní plochou a rákosím, které stačí na rovnou plochu nalepit. Koberec je samolepící.

busch rybníkVODNÍ  GRANULE


Pracnější ale věrohodnější je použití vodních granulí,
které vyrábí firmy NOCH a  WOODLAND SCENICS.

 

voda

Granule se vyrábějí v čirém, ale i barevném provedení, aby se mohly dělat různé barevné odstíny.

barevná voda


Nejdříve se musí udělat základ pro koryto, protože se granule vaří, musí se počítat s vysokou teplotou. Kdyby se roztavené granule nalily přímo na polystyren, ten se začne teplem roztavovat, proto se musí vytvořit pevný základ odolný vůči vysoké teplotě : koryto řeky se vymodeluje, a potom se udělají nejméně tři vrstvy z papíru a lepidla jako skořepina, na tuto skořepinu se nalepí hlína a kamení.

voda

Granule se rozhřejí v nádobě, která již není používaná na potraviny, nad mírným plamenem,a ihned se nalévají pomalu do koryta. Potom je dobré horkým vzduchem z fénu  zbytek hladiny nechat rozlít až do krajů. Nakonec zasypeme kraje kolem vody posypy, nebo statickou trávou.

voda
voda


Při práci s granulemi je potřeba dbát větší opatrnosti, ale výsledky jsou více než zdařilé. Granulemi se dají vytvořit např. i kaluže v polní cestě.

 

voda

TEKOUCÍ  VODA

 

Pro ty z Vás, kterým se zdá, že tyto postupy nejsou věrohodné, existuje jen jediná možnost, a to je skutečná tekoucí voda. Vytvoříte opravdu velmi pečlivě koryto vodního toku a na konci se musí svést do nádoby, která má větší objem než je pořeba vody v celé délce toku.

cerpadlo

Do nádoby se zapojí čerpadlo a voda se čerpá do koryta, kterým potom voda protýká. Je vhodné, aby voda tekla i přes splavy, velké kameny a nebo nějaké mlýnské kolo, aby bylo kouzlo tekoucí vody dokonalé.

mlyn

 Hodně štěstí a radosti při stavbě kolejiště.

Logo
Ivana Karlíčková
Pondělí - Pátek 13 - 18 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz