Logo

 

spolupracujeme s modelářskými kluby

Modelářské centum z.s.

Základ krajiny

Před začátkem stavby modelového kolejiště je potřeba si hlavně ujastnit, jaké velký panel budeme stavět. Jestli máme celou místnost nebo jenom část místnosti. Musíme se zamyslet i nad takovými drobnostmi jako je manipulace s kolejištěm z důvodu vykolejení vlaků, poruchy na elektroinstalaci a nebo z důvodu malování místnosti. Bude-li se stavět panel větších rozměrů je dobré se zamyslet nad tím, jestli by nebylo vhodné kolejiště rozdělit do několika menších modulů.

Dřevotřísková deska


Nejrozšířenějším způsobem základu kolejiště je asi 2 - 3 cm silná dřevotřísková deska, na kterou se staví krajina. Výhoda je pevný základ, který se nekroutí a příznivé pořizovací náklady. U stavby se musí více počítat, jak vyřešit přístup do tunelů. Nevýhoda je větší hmotnost konstrukce kolejiště.  Dřevotřískové desky se prodávájí o rozměrech
2750×2070 mm a 2750×1830 mm.

 

drevotriskové desky

Polystyrenový základ


Zajímavým způsobem jak vytvořit základ pro kolejiště je použití  polystyrenové kostky např. o rozměrech 200x100x5 cm , nebo tloušky 10 cm.  Z této kostky se přímo vyřeže základ krajiny celého kolejiště. Výhoda je nízká hmotnost, příznivá cena.  Tímto způsobem nelze stavět velké kolejiště. Kostku si musíte slepit z menších desek a nebo se obrátit na výrobce polystyrenu a domluvit se na polystyrenové kostce na zakázku jako v tomto případu.

zaklad z polystyrenu

Rám z dřevěných trámků


Pro velké kolejiště je vhodné postavit si dřevěný rám s roštem, na který se bude stavět celá konstrukce krajiny kolejiště. Výhoda je pevná konstrukce a  možnost pevně spojovat moduly k sobě. Celá konstrukce umožňuje pohodlný přístup do tunelů spodem skrz rošt konstrukce. Rošt umožňuje i přehledné řešní elektroinstalace. Nevýhoda je pracnější konstrukce a vyšší pořizovací nálady na vysušené dřevo.

dreveny zakladni rost

Hliníková konstrukce


Pro náročnější modeláře se vyrábějí i hliníkové konstrukce, které se používají místo dřevěného rámu. Tyto konstrukce například vyrábí firma NOCH. Výhody jsou v modulovém systému , velké variabilnosti a malé hmotnosti. Umožňuje několika podlažní kolejiště, snadný přístup do tunelů ze spodu jako u dřevěného roštu.

nochnoch


panel ukladany na stul


Hodně štěstí a radosti při stavbě kolejiště.

Logo
Ivana Karlíčková
Pondělí - Pátek 13 - 18 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.