Logo
Jak si vybrat správné modelové měřítko

Před začátkem stavby modelového kolejiště je potřeba si hlavně ujastnit, jaké měříko si modelář zvolí. Nebudeme zde prosazovat jednu velikost, ale pokusíme se podívat na tento problém z více pohledů.

Výrobci vyrábějí tyto měřítka  Z (1:220) , N (1:160) , TT (1:120) , HO (1:87) , O (1:45) , I (1:32) a G (1:22,5) , a z těchto si můžeme vybrat. Pro domácí kolejiště jsou vhodné velikosti Z až O pro zahradní kolejiště I a G , ale i tyto velikosti lze použít doma máte-li dostatek místa. Místo je právě rozhodující pro výběr měřítka, aby dojem z modelu byl podle Vašich představ. Zvolíme si  například   kolejiště  2x4m  pro velikost HO a porovnáme  je s ostatními velikostmi  ve stejném poměru.

--------- velikost ---------- rozměry
O3,9 x 7,7
H02 x 4
TT1,45 x 2,9
N1,1 x 2,2
Z0,8 x 1,5

Z této tabulky vyplývá, že stejné kolejiště může mít v různých měřítkách různou velikost. Chcete-li si zajezdit a máte malý prostor, je vhodné si zvolit menší měřítko. Znám několik modelářů, kteří si zvolili větší měřítko, ale stavějí úzkorozchodnou železnici, aby si zajezdili ne menší ploše, tím si mohou dovolit ostřejší poloměry zatáček.

Dalším bodem jak si vybrat měřítko jsou doplňky. Lokomotivy se zvukovými efekty jsou běžně ve větších rozměrech  HO až G, tyto mašiny dají kolejišti velmi vzláštní kouzlo. K menším měřítkům se dají zakoupit zvukové generátory s reproduktorem a zvuky pouštět nezávisle k pohybu lokomov. V poslední době se hojně začali zvukové generátory zabudovávat  i do velikosti TT.

Výrobci staveb a příslušenství celosvětově nejvíce podporují velikoti HO a N, na tyto velikosti je nejvíce doplňků včetně CAR systému (jezdící auta). U nás je hodně rozšířená velikost TT, o které bylo prohlášeno, že s otevřením západních hranic v roce 1990 zanikne, naštěstí jí v posledních letech podporuje čím dál více výrobců. Velikost TT je kompromisem pro ty, kterým se kolejiště HO domů nevejde, a velikost N se jim zdá malá a drobná.

Velikost HO má velký výběr startovacích sad, (startovací sady se nabízí ve všech velikostech) které umožní  postavení jednoduchých kolejišť  pro začínající modeláře. A  k  nim je možnost dokoupit  další rozšiřující sady kolejí a příslušenství.  Startovací sady velikosti HO mají většinou kolejiště o rozměrech  1,2x2,5m,  kde je základní oval.


Rozhodnete-li se pro digitalizaci kolejiště, je možné zabudovat digitální dekodéry do všech velikostí kromě velikosti Z. Čím menší velikost tím je náročnější dekodér zabudovat. U parních lokomotiv se pro zabudovaní dekodéru může použít i tendr.

Z těchto jednoduchých úvah vyplývá, že výběr měřítka je velmi individuální rozhodnutí a nelze souhlasit s názorem například kamaráda: "já dělám tu a tu velikost a ta je nejlepší a žádná jiná tak dobrá není, zvol si jí taky " , ale sám si logicky odvodit co bude vyhovovat vašim představám. Zda budete klást vetší důraz na velké nádraží s lokomotivním depem, a nebo dáte přednost jednoduchému kolejišti s propracovanou krajinou.


Hodně štěstí při volbě správného měřítka.

Logo
Ivana Karlíčková
Po.- St.: po telef.dohodě Čt. - Pá. 13 - 18 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz