Logo
Modelářský kroužek - činnost za školní rok 2014/15

Prázdniny

Přes prázdniny jsme nezaháleli, pustili jsme se do další rekostrukce dílny pro děti, kde jsme vyměnili okna a vymalovali. Výměna oken by neproběhla bez podpory královehradeckého kraje. I při této rekonstrukci o prázdninách postupně vznikaly stavby a stromky na modulovou železnici. Nejvíce práce na stavbách odvedli Petr, Luděk a Olda.

Z důvodu rekonstrukce byly prázdninové dílničky pro děti ve skromnějším stylu, ale i přesto jsme udělali radost několika malým modelářům, kteří přijeli do České Skalice na prázdniny. V srpnu nás navštívil Šimon z Prahy (viz foto), který k nám přijel již třetí léto za sebou. Pokaždé si odveze domů malé diorama do své sbírky, které si u nás postaví.

Září

Hned o prvním víkendu jsme se zúčastnili mezinárodní soutěže Pilsen kit, kde jsme získali několik ocenění: Zdeněk Komůrka za svůj model "Hrad na kopci"  získal ocenění ve velké konkurenci starších modelářů v kategorii "Žáci". I ostatní modely, které jsme za kroužek do soutěže přivezli, se moc líbily, stále měly mnoho obdivovatelů. Ale i tak ve velké konkurenci na oceněná místa nedosáhly. Zůčastnilo se celkem přibližně 5OO modelů, z toho byla stovka oceněna. Mezi profesionálními modeláři ve dvou kategoriích exceloval Luděk Macháček s modely vojenské pozemní techniky.  Soutěž v Plzni se nám velice líbila. Organizátoři připravili perfektní akci nejen pro modeláře, ale i pro širokou veřejnost. Velice povedený byl i doprovodný program s výstavou automobilových veteránů 1:1. Již teď se těšíme na další ročník.

Zúčastnili jsme se dne železnice v Trutnovském depu, fotografie z akce zde.

Své modely jsme vystavili na tradiční zářiové výstavě v České Skalici, vice čtěte zde, o výstavě se dočtete i na novinkách.cz . Další fotografie k prohlédnutí zde.

Další víkend jsme se zúčastnili soutěže otevřeného mistrovství republiky E-Day v Praze, kdy bylo v soutěži více jak 900 soutěžních modelů. Letos jsme zde boužel nezískali žádné ocenění, neboť v kategorii diorámat soutěžilo hodně modelů s bojovou technikou doplněnými laserovými doplňky na krajinu a drahými foliážemi, a s těmito naše klasicické krajinky určené hlavně pro zabudování do domácích kolejišť nemohly konkurovat. Jistě ale byly zajímavým zpestřením soutěže.

I přes bohatý víkendový program se nám po prázdninách pomalu začal rozjíždět modelářský kroužek, kde se nám vrátili prakticky všichni z minulého školního roku, a postupně jsme pokračovali na vylepšování modelů a dokončování rozpracovaných projektů.

Říjen

V prvním říjnovém týdnu jsme pozvali rodiče stávajících, i nových modelářů,  Děti jsme rozdělili do čtyř modelářských skupin. Jedna skupina modelaří ve středu, nebo o volných víkendech, druhá a třetí skupina modelaří ve čtvrtek, a čtvrtá skupina dojíždí v pátek, celkem zatím 26 mladých modelářů.

Víkend 4. a 5. října jsme měli velmi nabitý, s dětmi jsme se zúčastnili soutěže Malá Pardubická, kde jsme získali v dětské kategorii čtyři ocenění: Janička za diorama "Hájenka", Zdenda za "Hrad na kopci", Pepa za "Železniční jeřáb a Matyáš za model "Staveniště". Velká gratulace patří i dospělým členům kroužku Luďkovi a Jardovi za velmi pěkná ocenění v kategoriích vojenské techniky a papírových modelů.

Ještě tentýž den jsme ještě navštívili kamarády ze Zahradní železnice zásmucka, kteří pořádali závěrečné loučení s provozní sezónou na zahradách ve Chvatlinách. A nakonec jsme se zúčastnili malého modelářského setkání v Pečkách. Část klubu stihla ještě navštívit modelářskou výstavu v Praze Letňanech Model Hobby, kde bylo mnoho zajímavých vystavených modelů, ale i nářadí a pomůcek pro modelařinu.

V sobotu 11.října jsme se zúčastnili modelářské soutěže Kaden Cup v Náchodě. Se svými modely zde soutěžili členové kroužku Matyáš, Zdenda, Janička a Olinka. Svůj model zde vystavil i Pepa jako nesoutěžní, jelikož za něj získal ocenění již na loňském ročníku. Letos získali ocenění Matyáš s modelem taveniště, Zdeněk s modelem hradu a Olinka s modelem mlýnu. Za dospělé modeláře se zúčastnili a byli úspěšní Luděk Macháček s svým modelem v kategorii vojenské techniky v měřítku 1:72, a samozřejmě Jarda Dlohoška tradičně s modelem hradu v kategorii papírových modelů. Více info na webu novinky.cz. Fotografie ze soutěže najdete zde.

V neděli 28.října jsme se vydali do Dobrovických muzeií, kde jsme si prošli prohlídku cukrovaru a zúčastnili jsme se setkání klubu Zababova, který zde představoval, jak probíhala řepná kampaň na železnici. Krátká reportáž na novinkách.cz

Listopad

V sobotu 1.11. jsme se zúčastnili soutěže papírových modelů, které děti z kroužku ve čtvrtek a v pátek intenzivně dokončovaly. Do soutěže jsme přihlásili  do hlavní soutěže dioráma Staveniště, a papírový vagón na přepravu aut. V divácké soutěži jsme měli přihlášeno 8 papírových modelů domků a čtyři diorámata. Fotografie ze soutěže zde. Matyáš získal třetí místo za svoje Staveniště v kategorii Diorama - mladší žáci, a  Jarda Dlohoška se umístil na třetím místě s Červenou Lhotou v kategorii diorama - senioři .

V sobotu 15.11. jsme se zúčastnili soutěže Českotřebovský Vehikl 2014
Do soutěže jsme v kategorii žáků do 15 let "Ostatní modely" přihlásili tři diorámata, a ocenění získal Zdeněk za svůj hrad. Jarda a Luďa získali celkem čtyři ocenění v kategorii seniorů. Dále jsme se za Modelářské centrum Česká Skalice ve složení Jarda, Olda a Tomáš zůčastnili bowlingového turnaje modelářských klubů, kde jsme obsadili druhé místo

V průběhu měsíce všichni pracovali na svých modelech a vymýšleli jsme co vše budeme realizovat po vánočních svátcích.

Prosinec

V prosinci se polovina malých modelářů pustila do výroby perníkového vlaku, který jim měl zdobit doma jejich vánoční stůl. To jim zabralo skoro dvě schůzky. Ti starší pokračovali ve stavbě modelů a přípravy vánoční výstavy vláčků v Červeném Kostelci.

O víkendu 6.-7.prosince jsme měli možnost zúčastnit se adventní výstavy v Městském muzeu v Jaroměři, kterou pořádal klub JaroMo, kde jsme si s úspěchem vyzkoušeli splupráci se spřáteleným modelářským klubem při stavbě a provozu modulové železnice.

O víkendu 13. - 14. prosince jsme uspořádli vánoční výstavu, kde jsme prezentovali nové rozracované modely, ale i úspěšná dioramata ze soutěží. Děti z kroužku obsluhovaly kolejiště, ale i stanice na modulovém kolejišti včetně vlaků s různými náklady. Výstavy se zúčastnily skoro všechny děti z kroužku a strávily s námi několik pohodových hodin.Video z výstavy zde.

Leden 2015

V lednu jsme museli z důvodu nemoci kroužek odložit až na poslední týden, po dlouhé pauze se všichni, kteří přišli s velkou chutí pustili do stavby svých modelů, výroby stále potřebných stromečků. Bobužel jsme se zatím nesešli v plném počtu právě kvůli zákeřné chřipce. Všem marodům ze srdce přejeme brzké uzdravení. Ve čtvrtek 29.1. jsme nečekaně, ale s o to větší radostí přivítali novou modelářku Janičku z Červeného Kostelce.

V sobotu 31.1. jsme se zúčastnili modelářské soutěže Hradecký lev v Hradci Králové, kde jsme získali ocenění v katagorii Žáci do 12 let. Druhé místo obsadila Jana Bergrová s krajinkou "Hájenka v lese", a třetí místo Matyáš Franc s diorámou "Staveniště".  V kategorii seniorů byl tradičně úspěšný Luděk Macháček, který získal ocenění ve dvou kategoriích se svými modely s vojenskou tématikou. Jedenáckrát ocenění v jedenácti po sobě jdoucích ročnících, to mluví za vše. Blahopřejeme všem úspěšným modelářům a přejeme úspěchy i v další modelářské práci.Fotorafie ze soutěže zde.

Únor 2015

V únoru jsme se zase sešli u modelaření téměř v plném počtu. S dětmi jsme pokračovali ve stavbě diorámat, stavbě kolejišť a modulů. V plném proudu jsou přípravy na první letošní výstavu v Dobrušce a setkání modulové železnice v Zákupech.

V rámci spolupráce se střední průmyslovou školou el-it v Dobrušce, jsme po dvě středeční odpoledne uspořádali modelářské workshopy pro členy místního kroužku.Kluci si vyzkoušeli, jak postavit model domku s krajinkou. Nejvíce je ale zaujala možnost ovládat pomocí tabletu digitální kolejiště.

Březen 2015

Děti v kroužku začali dokončovat své dioráma výrobou listnatých a jehličnatých stromků. Standa na svém kolejišti začal přidělávat přestavníky. A bylo postaveno 8 nových traťových modulů (doba dřevěná), protože se nám modulové kolejiště nechtělo na chodbě SPŠ el-it v Dobrušce správně vytvarovat.

Ve dnech 14. - 15 března jsme uspořádali Jarní výstavu vláčků v SPŠ el-it v Dobrušce. Reportáže najdete na našich stránkách, na stránkách SPŠ el-it, a na stránkách Orlického deníku.

Po výstavě začali přípravné práce na mezinárodní setkání modulové železnice v Zákupech u České Lípy.

Od 23. - 29. března se členové Modelářského centra zůčastnili setkání v Zákupech. Setkání bylo pohodové. Fotografie ze setkání k shlédnutí zde a nebo video.

Duben 2015

V kroužku si mladí modeláři pomáhali při dokončování svých modelů, pokračovali ve výrobě stromečků a keřů. Byla dokončena digitalizace Standova kolejiště. Na Ondrově kolejišti byly zapojeny koleje do ovládacího panelu, aby šly vlaky nezávisle stavovat na nádraží.

Dále se připravovaly a opravovaly modely pro nadcházející výstavu, kterou připravujeme na konec dubna na zámku. Pro výstavu v Novém Městě nad Metují byl postaven jeden traťový modul.

Ve dnech 25. - 26. dubna se u příležitosti otevíraní městských bran a zahájení sezony na zámku konala výstava vláčků na zámku. Více informacích o výstavě najde zde.

Po výstavě jsme moduly a vlaky připravovali pro mezinárodní setkání modulové železnice v Malých Svatoňovicích.

Květen 2015

1. - 3. května jsme se zúčastnily výstavy modelářského klubu ze Dvora Králové. Fotogrefie z výstavy si můžete prohládnout zde.

O prodlouženém víkendu 6. - 10.května se členové Modelářského centra zúčastnili setkání v Malých Svatoňovicích, fotografie ze setkání jsou zde.

Květen je i ve znameni modelářských soutěžích a tak jsme se zúčastnili 16.května soutěže v Broumově, kde třetí místo v diorámatech získal Vašek Presse, v kategori dospělých si odnesl ocenění Luděk Macháček. Na pěkné umístění jsme navázali účastí na soutěži 29. května v Čáslavi, kde v kategorii do 10let v diorámatech získal 1. místo Vašek Presse a 2. místo Jirka Kaněra, v kategorii do 15 let 3. místo Jana Bergrová. V bojové technice 1. místo Luděk Macháček ml. a v kategorii dospělých Luděk Macháček st. získal dvě ocenění.

Červen 2015

5. - 7. června jsme se zúčastnili největšího setkání železničních modelářů v Pečkách. Moduliště mělo dvě větve, jednu postavili kolegové modeláři z klubu Jaromo z Jaroměře, druhou větev jsme postavili my. Naše větev měla přes 42 m kolejí včetně modulů, které nám zapůjčil Miloš Kostrec, z celkových 65 metrů moduliště, které lemovalo tovární halu kolem dokola. Na trať jsme poslali 10 lokomotiv a 120 nákladních a osobních vozů, které jezdily z České Skalice přes Petrovice až na Konec světa, kde se střídaly vlaky z obou větví.Výstavu v Pečkách jsme si všichni užili včetně večerního vláčku s muzikou.

Na pravidelných schůzkách na kroužku děti finišovaly na svých diorámatech, a někteří již začali plánovat, co začnou tvořit již o letních prázdninách.

18. a 19.června jsme uspořádali již tradiční rozloučení se školním rokem, kde jsme s dětmi upekli buřtíky, a poseděli s rodiči.

20.června jsme se zúčastnili prestižní mezinárodní modelářské soutěže v Brně, kde jsme v dětské kategorii dioramat obsadili 4 a 5 místo. V kategorii dospělých získal dvě ocenění Luděk Macháček s modely bojové techniky.původní okno v dílněvybourané okno v dílnětak tudy snad modely projdounové okno v dílnědílna s kolejištěmpokládání překladůletní dílny o prázdninách 2014hotový modelŠimon přijel z Prahymodelářská soutěž Plzeňmodely našeho kroužkunávštěvníci obdivovali naše modely návštěvníci obdivovali naše modely oceněný modelexpedice Plzeň 2014E-Day Praha soutěžE-Day Praha soutěžocenění za model hradu pro ZdeňkaLuďa 4x ocenění a děti z kroužku taky 4x oceněnímalá pardubická - 4x ocenění v dětské kategoriipardubický perník stavba papírových modelů WEPEstavba papírových modelů WEPEstavba papírových modelů WEPEstavba papírových modelů WEPEstavba papírových modelů WEPEhotové papírové domky WEPEhotové papírové domky WEPEvýroba jehličnanůvýroba jehličnanůstavba modelu stražní domek Klenýstavba domečků stavba lomustavba diorámaocenění ze soutěže v Dubencipečení perníkového vlakupečení perníkového vlakupečení perníkového vlakuobsluha a výuka provozu ve staniciobsluha digitálního kolejištělednový modelářský kroužeklednový modelářský kroužekocenění ze soutěže Hradecký levmodelářské dílnystavba modulůstavba modulůstavba modulůstavba modulůstavba lomustavba lomustavba lomustavba lomustromkystavba kolejištěstavba kolejištěstavba kolejištěmodelářské dílnymodelářské dílnymodelářské dílnymodelářské dílny
Logo
Ivana Karlíčková
Po.- St.: po telef.dohodě Čt. - Pá. 13 - 18 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz