Logo

Firma Modelleisenbahn GmbH uvádí v letošním roce 2012 na trh revoluční digitální centrálu Z21.

Nová dimenze digitálního ovládání modelového kolejiště.

Co je to digitální systém Z21?

Jedná se v současnosti o nejnovější digitální systém, který umí velmi jednoduše ovládat lokomotivy, výhybky, semafory a další digitální komponenty modelového kolejiště prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu, na kterém je nainstalována aplikace Z21-Mobile-App nebo aplikace stanoviště strojvedoucího Z21.

 

1. Digitální centrála Z21

Multiprotokolovou centrálou Z21 lze ovládat všechny dekodéry systému DCC nebo Motorola. Umožňuje rovněž jejich programování a práci s jízdními trasami. Centrála Z21 propojuje kolejiště a digitální lokomotivy prostřednictvím vysílacího zařízení – tzv. routeru- s chytrým telefonem nebo PC tabletem, na kterém běží buď aplikace Z21 Mobile App nebo Z21 Stanoviště strojvedoucího.

 

Výstupy stanice Z2Schéma zapojení stanice Z21

K vlastnostem digitální centrály Z21 patří zejména:

  • Plná zpětná kompatibilita se všemi modely multiMAUS a Lokmaus 2. K tomu jsou určeny tři multiMAUS-porty.
  • Lokomotivy jsou automaticky rozpoznány a hlásí centrále Z21 svůj stav a vlastnosti přes RailCom©. Tak můžete s minimálním úsilím spravovat velký vozový park a vyžívat aktuální zprávy o stavu v řídících aplikacích.
  • Díky vestavěnému modulu pro aktualizaci dat dekodérů Zimo data pohodlně aktualizujete pomocí chytrého telefonu - dekodéry lokomotiv tak vždy obsahují aktuální data.
  • Z21 podporuje řadu standardních rozhraní a možností připojení - ideální, pokud chcete neustále rozšiřovat své kolejiště nebo ho doplňovat o nové funkce.

Digitální centrála obsahuje: vlastní centrálu, WLAN router a vysoce výkonný napájecí zdroj

2. Aplikace Z21-Mobile-App pro mobilní telefony nebo tablety

Pomocí aplikace Z21-Mobile-App můžete spravovat knihovnu s lokomotivami, lokomotivy a jejich funkce, programovat digitální komponenty a přirozeně řídit všechny lokomotivy ve formátu DCC a Motorola. A to vše jednoduchou technologií dotykového displeje.

Aplikace je určena pro všechny chytré telefony na s OS Android nebo Apple a tablety. Od července 2012 budou k dispozici v každém AppleStore a Android PlayStore.

 

Přehled funkcí lokomotivy
Knihovna lokomotiv
Nastavení základních vlastností lokomotivy
Nastavení funkčních tlačítek lokomotivy

Knihovna lokomotiv umožňuje:

  • Přidávání a mazání lokomotiv
  • Třídění seznamu
  • Výběr nejdůležitějších lokomotiv pro rychlý přístup

Nastavení funkčních tlačítek lokomotivy:

Zde individuálně přiřadíte symboly k jednotlivým funkcím. Symboly mohou fungovat jako tlačítko nebo jako spínač. Aktivní stav signalizuje žluté zabarvení symbolu.

Na libovolným způsobem vytvořený kolejový plán umístěte symboly výhybek a semaforů.

Pomocí tohoto menu nastavíte jakoukoliv výhybku nebo semafor. Nabídka obsahuje volby pro pravé, levé, křižovatkové, 3-cestné, obloukové výhybky nebo víceznaké semafor

3. Aplikace Stanoviště strojvedoucího Z21

Tato aplikace najde spíše uplatnění na tabletu, neboť ovládání jednotlivých prvků lokomotivy vyžaduje větší zobrazovací plochu. Základní obrazovka znázorňuje výhled ze stanoviště strojvedoucího.

Stanoviště elektrické lokomotivy Taurus

V době uvedení Z21 na trh budou k dispozici 3 varianty – elektrická, parní a dieselová lokomotiva. Výrobce slibuje do konce roku tuto nabídku rozšířit na 10 variant.

V blízké budoucnosti bude Roco nabízet model řídícího vozu s videokamerou, která snímá výhled ze stanoviště strojvedoucího a obraz přenáší na obrazovku chytrého telefonu nebo tabletu. S naprosto realistickým prožitkem se tak můžete prohánět po svém kolejišti.

 

Logo
Ivana Karlíčková
Pondělí - Pátek 13 - 18 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz