Logo
  1. Úvod
  2. výstava železničních modelů
  3. výstava září 2010 Č.Skalice
Výstava železničních modelů přilákala návštěvníky z celé ČR!

Ve zdejší klubovně zahrádkářů se o víkendu 10. až 12. září uskutečnila již 3. výstava železničních modelů. Akci zorganizoval modelář a prodejce Oldřich Karlíček spolu s rodinou a přáteli.

Letos přišlo více než 1500 zájemců o modelovou železnici a modelaření. Návštěvníci zavítali z různých koutů naší vlasti např. z Nýrska, Rokycan, Liberce , Brna a Prahy. Mezi návštěvníky jsme ale zaslechli i cizí jazyky. Byli zde Angličané, Poláci a Němci.

Na několika stolech stála kolejiště různých parametrů, celkem bylo k vidění 12 kolejišť. Nejmenší model, který by se vešel do většího kufříku, měl miniaturní rozchod „Z“ (měřítko 1:220). Byl zajímavý i tím, že byl přepažen, a na jedné straně byla letní krajina, kdežto na odvrácené straně panovala tuhá zima.

Naopak největší model by zabral celou větší místnost v panelákovém bytě. Velký zájem vzbudilo kolejiště českého Merkuru ze soukromé sbírky, které bylo vyrobeno ještě za první republiky. Tento prastarý a ojedinělý unikát budil právem velkou pozornost, protože byl plně funkční!

Návštěvníci se dále seznámili se základy digitalizace kolejiště. Nechyběly praktické ukázky použití výrobků předních světových výrobců. Návštěvníci si mohli sami vyzkoušet jednoduchost ovládání digitálního kolejiště, na kterém jezdily ozvučené lokomotivy.

Výstavu doplnila související expozice diorám s železniční a vojenskou tématikou, o kterou se postarali převážně členové dětského modelářského kroužku při Středisku volného času Bájo v České Skalici. Papírové modely zámků a hradů, propracované do nejmenších detailů, zapůjčil ze své soukromé sbírky modelář Jaroslav Dlohoška z Náchoda.

Každý návštěvník si mohl také vyzkoušet rukodělnou dílnu. Nejen děti, ale i mnozí rodiče stavěli malý domek s krajinkou. Zkušenější modeláři zkoušeli stavbu vlastního dioráma pod dohledem odborníků.

V sobotu pan Buchtela z Model Scene předváděl práci s foliážemi. Mnozí návštěvníci s překvapením zjistilí jak jednoduše lze pomocí foliáží vytvořit věrohodnou krajinu.

Malý návštěvníci si letos mohli zajezdit  s dřevěnou vláčkodráhou, nebo si vymalovat omalovánku.

Letošní ročník výstavy podpořilo krásné počasí, kterého využili modeláři k předvedení rádiem řízených modelů vojenské i civilní techniky přímo pod širým nebem.

Jan Holý

výstava v České Skalici u zahrádkářůvýstava přilákala malé i velké návštěvníkyvesnice na kopcizřícenina hradudílny pro děti i dospělév dílně bylo možnost postavit domek s krajinkoustavbu zvládli i malý modelářii dospělí návštěvníci pilně stavělivýsledky prácedigitální kolejiště, na kterých si mohli návštěvníci zkusit jednoduchost ovládáníprvorepublikové kolejiště Merkur ze soukromé sbírkypřevoz materiálukolejiště ovládájí původní regulátorykolejiště Merkur velikosti Opan Buchtela předváděl práci s foliážemipráce s foliážemi zaujala mnoho návštěvníkůpráce na ukázkovém dioramatu probíhala celou sobotuna výstavu zavítali žáčci místní mateřské školykolejiště vystavovali i malý modelářipro malé návštěvníky byla připravená dřevěná vláčkodráhas dřevěnými vláčky si malý ,ale i větší návštěvníci vyhráli na výstavě jezdili i RC modelyRC model s transpondérem, místo tanku se vezl náklad sudůpapírové modely zapůjčil pan Dlohoška z Náchodavýstava černobílých fotografii s tématikou parní železnicevelký obdiv vzbudilo kolejiště velikosti Z, které bylo schováno pod průhledným krytem pana Podrackéhozimní kolejiště velikosti  Zhorské kolejiště velikosti Zkolejiště velikosti H0kolejiště velikosti TT, které zapůjčil pan Dlohoška z Náchodana výstavě bylo možnost zakoupit materiály pro tvorbu krajiny, ale i modelydioramata s modely SDVmodely a dioramata vystavovali modeláři z domu dětí Bajo z České Skalicemodely a dioramata vystavovali modeláři z domu dětí Bajo z České Skalicepapírové modely velikosti Z 1:220 zapůjčil pan Podrackýdetail z kolejiště velikosti H0detail z kolejiště TTlokomotivní depo velikosti TTdvě kolejiště Zdetail z kolejiště Zdetail z kolejiště Zdetail z kolejiště Zdetail z kolejiště Zkolejiště TT
Logo
Ivana Karlíčková
Po.- St.: po telef.dohodě Čt. - Pá. 13 - 18 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz