Logo
  1. Úvod
  2. výstava železničních modelů
  3. výstava září 2012 Č.Skalice
5. ročník výstavy modelové železnice

Česká Skalice – Ve zdejší klubovně zahrádkářů se uskutečnil už pátý ročník výstavy železničních modelů, který uspořádala Ivana Karlíčková spolu s přáteli. „Přípravu letošní výstavy jsme zahájili prakticky už vloni v září, kdy se konal předchozí ročník," uvedl Oldřich Karlíček z pořadatelského týmu.

K vidění bylo více než deset  kolejišť nejrůznějších měřítek. Skutečným unikátem byl miniaturní traťový okruh v měřítku T 1:450. Rozchod kolejnic v tomto případě činil  tři milimetry. „V tomto měřítku se  vyrábí i funkční  výhybky, budovy, figurky lidí i psů," prozradil autor kolejiště Václav Podracký, který se specializuje na o něco větší modely, takzvaná zetka, v měřítku 1:220. „A psi jsou velcí jako zrnko máku," dodal se smíchem jeho kolega Jaroslav Dlohoška.

Protipólem k miniaturním kolejištím byly velmi pěkné modely Merkur o rozchodu kolejnic 32 milimetrů. To ale ještě nebylo nic proti Zahradní železnici Zásmucka, která rozprostřela svoje kolejivo přímo před klubovnou. Zahradní železnice totiž má rozchod 300 milimetrů. Velikost strojů se pak blíží velikosti skutečných důlních vozů. „Kluci ze středočeské obce Zásmuky přivezly pár metrů kolejí a vozidla. Celou neděli vozili děti i dospělé", doplnila Ivana Karlíčková.

Po celý víkend si návštěvníci mohli vyzkoušet vlastní modelářskou zručnost.  V pátek děti soutěžily o hodnotné ceny, když musely odpovědět na pět všetečných otázek. Odpovědi si každý mohl najít v prostorách expozice. Výherce vylosovala poslankyně paní Horníková. V sobotu se modelářské veřejnosti věnoval Daniel Buchtela, pod jehož vedením si zájemci postavili pěkná dioráma.

Veřejnou premiéru na českoskalické železniční výstavě měl zbrusu nový projekt modulové železnice Podkrkonoší v měřítku 1:120. Ten si klade za cíl postavit věrnou kopii všech nádraží na trati Jaroměř – Trutnov. Pokud nevíte, co je modulová železnice, pak vězte, že se jedná o modely poskládané z jednotlivých kusů kolejiště, takzvaných modulů. Z nich pak vzniká konkrétní trať například i s regulérním jízdním řádem.

Pro nejmenší návštěvníky byl připraven dětský koutek. Výstavu dále zpestřily dioráma modelářského kroužku z České Skalice a ze soukromých sbírek, plastikové modely, RC modely, vrtulníky, funkční autodráha a dřevěná vláčkodráha, která se těšila zájmu hlavně nejmenších dětí.

Jan Holý

 

Klub modulové železnice Podkrkonoší obdržel tento děkovný mail od spokojené rodiny , která přijela na výstavu.

Celou reportáž si můžete přečíst na stránkách klubu.

Oldřich Karlíček

stěhování kolejištědřevěné vláčky pro nejmenšídílny s panem Buchteloudílny s panem Buchtelouvýstava 2012prodej modelůautodráha byla velkým spestřením pro návštěvníkyasistované jízdy na modulové železniciasistované jízdy na modulové železnicidílny pro všechny malé i velké zájemcedílny pro všechny malé i velké zájemcedílny s panem Buchteloudílny s panem Buchteloudílny s panem Buchtelouvýstava 2012výstava 2012losování soutěže s paní Horníkovoulosování soutěže s paní Horníkovoupaní Horníková s asistencí u modulové železnicepaní Horníková s asistencí u modulové železnicezahradní železnice zásmuckazahradní železnice zásmuckavystavovatelé 2012vylodění v Normandiivylodění v Normandiivláčky veliosti T 1:450digitální kolejiště velikosti H0papírový pražský hradkolejiště TTkolejiště TTkolejiště TTplastikové modelyplastikové modelyplastikové modelyplastikové modely
Logo
Ivana Karlíčková
Po.- St.: po telef.dohodě Čt. - Pá. 13 - 18 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz